در حال بارگذاری

در حال بارگذاری ...  چاپ        ارسال به دوست

تلاشی برای پیوند روحانیت و سینما

سینما آیه قم (تلاشی برای پیوند روحانیت و سینما)

بخشی از گفتگوی خبرگزاری حوزه با فریدالدین فرید عصر، قائم مقام مدرسه اسلامی هنر

🔹هدف اصلی از تاسیس سینما آیه در مدرسه اسلامی هنر این بود که بستری برای حضور قشر فرهیخته حوزه، نخبگان حوزوی و عموم متدینانی که به طور عادی شاید در سینماها حضور پیدا نکنند، در سینما فراهم شود و با آثار شاخص سینمای جمهوری اسلامی آشنا شوند و به تدریج یک ارتباط معنادار خوبی میان حوزه و بدنه سینمای کشور شکل بگیرد.

🔹مدرسه اسلامی هنر از سال 1383 راه اندازی شده اما سینما آیه اردیبهشت سال جاری با همکاری دکتر ایوبی رئیس سازمان سینمایی راه اندازی شد. ما یک بار این موضوع را با مسئولان سازمان سینمایی مطرح کردیم که طلبه ها، یک سینمای تخصصی برای خود ندارند و لازم است برخی آثار برای طلاب اکران شود؛ دکتر ایوبی از این پیشنهاد استقبال کرد و گفت «می توان این امر را در قالب سینمای تخصصی کوچک اجرایی کرد»؛ هزینه تجهیز و راه اندازی دیجیتال دالبی را هم خودشان دادند و ما در طول سال فیلم های ارزشمند را برای طلاب اکران می کنیم. 

🔹برای خود سینما تبلیغات عمومی نکردیم و فقط یک کانال داریم که اعضای آن را عموم طلبه ها تشکیل می دهند؛ علاقه مند هستیم مخاطب اصلی ما طلاب باشند؛ شاید اگر خانواده های طلاب احساس کنند، فضای سینما آیه همچون برخی سینماهای کشور است، به سادگی برای تماشای فیلم ها حضور پیدا نکنند. خدمت مسئولان محترم حوزه های علمیه هم گفتیم این سینما مال شماست؛ سینما آیه برای ما سودآوری ندارد؛ بلیط ها با تخفیف عرضه می شود تا طلاب بتوانند در سبد خانواده خود داشته باشند. 

🔹ما به دنبال این هستیم که گفت وگوهای خوبی میان طلاب متخصص در امر سینما و اهالی هنر هفتم شکل بگیرد و حوزویان مطالب خود را با اهالی سینما مطرح کنند و نتایج آن در آثار سینماگران مشاهده شود. تقریبا هر ماه یکی از کارگردانان خوب سینمای ایران به مدرسه اسلامی هنر می آید و گاهی دوستان ما در فارابی حضور پیدا کرده و نشست برگزار می کنند و این ارتباط در حال شکل گیری است.

🔹از سوی دوستان به ما پیشنهاد اکران آثار خوب جشنواره فجر در سینما آیه شد و ما این موضوع را با دکتر ایوبی رئیس سازمان سینمایی کشور مطرح کردیم و وی از آنجایی که نگاه مثبتی به ارتباط حوزه و سینما دارد، از این موضوع استقبال کرد. امسال در مجموع ده فیلم «تابستان داغ»،«ویلایی ها»، «بدون تاریخ، بدون امضاء»، «انزوا»، «آباجان»، «ماه گرفتگی»، «ماجرای نیمروز»، «سدمعبر»، «رگ خواب» و «فراری» در سینما آیه اکران شد🔺


١٨:١٩ - شنبه ٢٣ بهمن ١٣٩٥    /    شماره : ٣٨٨٨٠٥    /    تعداد نمایش : ٢٠٤٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج